Fortsæt til indhold

Ny spidskandidat vil have Venstre til at tage flere chancer

Der skal fokus på den grønne dagsorden, forældreansvar i daginstitutioner og skoler samt erhvervslivet, siger Venstres nye spidskandidat, Christian Budde. Men græsrødder og lokalforeninger er inviteret med for at udvikle partiets ny politik.

Christian Budde blev valgt ind for Venstre i Aarhus Byråd i 2013, men forlod det igen i 2015. Han kunne ikke få byrådsarbejdet til at gå op med familie- og arbejdslivet. Foto: Kasper Heden Andersen
Politik

Christian Budde ser ikke sit spidskandidatur som en konkurrence med sin forgænger.

Der skal arbejdes videre i det spor, som den afgående partispids, Bünyamin Simsek, allerede har lagt med øget inddragelse fra baglandet og mere samarbejde hen over midten i Aarhus Byråd.

Vi skal have en balance mellem Venstre classic og mere politik på hylderne, der tager fat på, hvad Aarhus har brug for fremadrettet. Den proces skal begynde nedefra.
Christian Budde, ny spidskandidat for Venstre i Aarhus

Spørgsmålet til Christian Budde er, hvordan han vil sætte sig i spidsen for partiet…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.