• For abonnenter
Politik

Advarsler om oversvømmelser nåede ikke ud til befolkningen

Risikoen var kendt fire dage inden, men advarslen nåede ikke ud. I Belgien kan håndtering af dæmning have øget ødelæggelser.

Artiklens øverste billede
Heimersheim var en af de hårdt ramte byer i Tyskland, hvor folk blev dræbt af oversvømmelserne i forrige uge. Nu stiger forundringen over, at central advarsel aldrig nåede ud til de områder, hvor risikoen var kendt flere dage i forvejen. Arkivfoto: Marie Ravn

Det kom som et chok, da store områder i det vestlige Tyskland og østlige Belgien i løbet af få dramatiske timer blev smadret under oversvømmelseskatastrofen i midten af juli. Mere end 200 mistede livet.

Men måske kunne nogle af ofrene have overlevet, hvis advarsler var kommet ud, og evakueringer foretaget.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.