Manden bag Messerschmidt-lydfil kommer nu med opsigtsvækkende forklaring: »Jeg kan ikke nødvendigvis huske, at det var et EU-seminar«
I en overraskende lydfil forklarer Morten Messerschmidt sine partifæller, at der på et omdiskuteret DF-sommergruppemøde i 2015 også fandt et »EU-seminar« sted. Men manden bag lydfilen – Karsten Lorentzen – er ikke sikker på, hvad der reelt skete på Color Hotel Skagen i de dage, fortæller han nu til Jyllands-Posten.
En hidtil ukendt og overraskende lydfil er dukket op i affæren om Dansk Folkepartis næstformand Morten Messerschmidt.
Men nu viser det sig, at Karsten Lorentzen – tidligere pressemedarbejder i DF og manden bag lydfilen – slet ikke er sikker på, at der fandt et EU-seminar sted i Skagen.
Optagelsen, der er beskrevet i fredagens Berlingske, stammer fra den…


