Exitpolls spår et stort ja
Exitpolls tyder på, at størstedelen af danskerne har stemt for at ophæve det danske forsvarsforbehold.
Valgstederne er nu lukket, og de første exitpolls er klar.
DR’s exitpoll viser, at 69,1 pct. vil ophæve det danske forsvarsforbehold, mens 30,9 pct. ønsker at beholde vores forsvarsforbehold i EU.
Hos TV 2 viser deres exitpoll, at 67,4 pct. har sat deres kryds ved ja, mens 32,6 pct. har stemt nej.
Selv om det er vigtigt at påpege, at det endnu står uklart, hvad resultatet af afstemningen bliver, så kan exitpolls fra DR og TV 2 give et fingerpeg om, hvor flertallet har sat deres kryds.
Dermed tyder meget på, at Danmark er klar til at ophæve det forsvarsforbehold, vi har haft siden 1993.
Hvor sikre er exitpolls?
Exitpolls adskiller sig nemlig fra meningsmålinger ved, at analyseinstituttet har spurgt et udsnit af danskerne, efter at de har sat deres kryds i stemmeboksen.
Meningsmålingerne tager derimod udgangspunkt i, hvad de adspurgte har tænkt sig at stemme.
Derfor antages exitpolls som værende mere præcise og tæt på de egentlige valgresultat end meningsmålinger.
Epinion, som har foretaget DR’s exitpoll, vurderer, at det endelige resultat kan variere med 2,3 pct. (til den ene eller anden side).
I alt har Epinion lavet telefoninterviews med 2.812 repræsentativt udvalgte danskere, hvoraf 2.141 har svaret, hvad de har stemt.
I dette tilfælde ligger de nye exitpolls fra TV-stationerne fint i forlængelse af, hvad meningsmålingerne har vist.
Langt de fleste meningsmålinger har også tydet på, at lille flertal af danskerne ønsker at ophæve forsvarsforbeholdet, mens en stor gruppe af vælgerne har været i tvivl.
Herunder kan du se et udsnit af meningsmålinger foretaget før valgdagen.
Her er alle målinger om forsvarsforbeholdet
Klik på grafikken for at læse mere om de enkelte meningsmålinger og spørgsmålene bag.
Andel svar i pct.