• For abonnenter
Politik

Nordkorea påstår at have kontrol med covid-19, men WHO melder om det modsatte

I midten af maj konstaterede Nordkorea dets første officielle tilfælde af covid-19. Allerede nu løftes restriktioner i hovedstaden Pyongyang.

Artiklens øverste billede
Gaderne var tomme i Nordkoreas hovedstad, Pynogyang, den 23. maj 2022. Landet påstår at have kontrol med covid-19-pandemien, og kun 70 er døde, selv om millioner har været smittet de seneste uger. Foto: Kyodo/Reuters

Selv om coronapandemien har varet i 2,5 år, havde der indtil for ganske nyligt ikke været en eneste smittet person i Nordkorea. I hvert fald ikke ifølge de officielle meldinger fra det lukkede land.

Men så meddelte myndighederne den 12. maj 2022, at de havde oplevet det første tilfælde – uden at specificere, hvor mange der var smittede. Fjorten dage senere lød meldingen så, at der var en ”febersygdom” i udbrud – et ganske voldsomt udbrud, for pludseligt var mere end 3,3 mio. nordkoreanere syge.

Siden da er sygdommen tilsyneladende kommet »under kontrol.« Men om det reelt er sandt, og hvordan de i så fald har båret sig ad med det, er det store mysterium.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.