• For abonnenter
Politik

Messi giver dem håb. For hjemme i Argentina er alt totalt kaos

Messis VM-tropper er lyspunktet i Argentina, hvor vild inflation har gjort pengesedler så værdiløse, at det er billigere at tapetsere med dem. Kaos er kun vokset, efter at landets vicepræsident forleden blev idømt seks års fængsel for korruption. Frygt for økonomisk kollaps som i 2001.

Artiklens øverste billede
Argentinske fans fester ved siden af en oppustelig dukke af fodboldstjernen Lionel Messi på pladsen Francisco i Buenos Aires tidligere på måneden. Foto: Luis Robayo/AFP

Gerningsmanden pressede sig gennem folkemængden hen mod den argentinske vicepræsident, Cristina Fernández de Kirchner, satte en pistol op få centimeter fra hendes hoved og trykkede på aftrækkeren. Men pistolen gik ikke af.

Næste dag marcherede tusindvis af støtter gennem Buenos Aires gader med krav om at få stoppet den politiske vold.

Et øjeblik virkede det, som om at angrebet på vicepræsidenten endelig ville samle det polariserede Argentina og de økonomisk udfordrede argentinere, der kun kittes sammen af en fælles beundring for Lionel Messi og hans troppers tryllerier på grønsværen som under fodbold-VM i Qatar. 

Men øjeblikket varede ikke længe.

 

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.