Politik

Hver 11. afgang med IC4-tog aflyses

Selvom IC4- og IC2-togene er i meget begrænset drift, har de store problemer med stabiliteten.

Artiklens øverste billede

Fredag offentliggøres en ekstern undersøgelse af IC4 og IC2-togenes tilstand, men kigger man på erfaringerne fra skinnerne, får man en idé om togenes problemer.

Togene spiller i dag en langt mindre rolle, end de oprindeligt var tiltænkt, og fragter primært passagerer rundt på regionalstrækninger.

Og det kan også være sin sag.

Således viser de seneste data fra kørslen, at cirka ni procent af de planlagte afgange med IC4 i perioden fra januar til og med september i år er blevet aflyst.

Til sammenligning var det kun 0,9 procent af DSB's passagerafgange, der blev aflyst i samme periode.

- Sådan en pålidelighed kan man ikke bruge til noget. Den er helt ude i hampen, konstaterer trafikforsker Per Homann Jespersen, som er lektor ved RUC.

I den gældende kontrakt mellem DSB og Transportministeriet er det aftalt, at det højst må være en procent af samtlige togafgange, der aflyses. IC4 aflyses ni gange så ofte.

- Jeg havde engang en meget gammel bil, der lå hen ad det niveau, og den skilte jeg mig hurtigt af med. Og man skal som minimum have den samme pålidelighed i togtrafikken, som man har med sin bil, siger forskeren.

Han mener, at IC4 skal ned omkring lovkravet, før det kan spille en permanent rolle i den danske togtrafik.

Forskeren ser dog tegn på, at IC4-togene er blevet forbedret i løbet af 2014, da der er længere mellem togenes nedbrud i anden halvdel af 2014, end der var i første.

- Det viser, at man måske er ved at få løst nogle af problemerne, vurderer Per Homann Jespersen.

IC4-togets lillebror, IC2, har endnu større problemer med aflysninger. I årets første ni måneder kom det kun ud at køre på to af tre planlagte afgange.

Togene, der blev leveret til DSB med syv års forsinkelse, har vist sig at rumme en lang række tekniske og konstruktionsmæssige problemer, som har gjort driften særdeles ustabil.

Derfor har DSB bestilt en ekstern vurdering af togenes tilstand og potentiale, som skal danne grundlag for beslutningen om togenes fremtid.

Resultatet præsenteres på et pressemøde fredag klokken 13.30.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.