Lidegaard til USA: Suspender Thule-udbud
Udenrigsminister Martin Lidegaard har torsdag bedt USA suspendere det omstridte Thule-udbud, til der er fundet en løsning på striden.
Udenrigsminister Martin Lidegaard (R) har torsdag bedt USA stoppe det omstridte Thule-udbud.
Det er sket på et møde i Udenrigsministeriet, hvor Martin Lidegaard har fremført den danske og grønlandske holdning til udbuddet af servicekontrakten på Thulebasen over for den amerikanske ambassadør, Rufus Gifford.
»Jeg har i den forbindelse også opfordret til, at det amerikanske luftvåben suspenderer udbudsprocessen, indtil der er fundet en løsning mellem USA, Grønland og Danmark,« siger Martin Lidegaard til Finans.
Jeg har i den forbindelse også opfordret til, at det amerikanske luftvåben suspenderer udbudsprocessenMartin Lidegaard, Udenrigsminister
Kravet kommer i forlængelse af de samtaler, den danske udenrigsminister havde sidste uge med sin amerikanske kollega John Kerry, Det Hvide Hus og Pentagon i Washington. Nu afventer Lidegaard det amerikanske svar, oplyser han.
Samtidig sender Martin Lidegaard et brev til en række folketingsmedlemmer. Det kommer som et svar på et brev fra onsdag, hvor et flertal uden om regeringen krævede, at Martin Lidegaard øjeblikkeligt drøftede sagen med USA for at bremse processen om udbuddet på Thule-basen.
Milliardkontrakten handler om drift og vedligehold af Thule-basen og er endt hos skuffeselskabet Exelis Services A/S, der er ejet af det amerikanske Vectrus. Tre dansk-anførte konsortier klagede efterfølgende over tildelingen af kontrakten til skuffeselskabet, men blev underkendt af den amerikanske rigsrevision den 18. februar.
I sit svar til politikerne skriver Lidegaard, at selv om der er en selskabsretlig tvist mellem Danmark og USA, fritager det ikke USA for at overholde den aftale, som blev indgået gennem en brevveksling i december 2013.
Det handler ikke om dansk selskabsret, men derimod om fortolkning af en international aftale, skriver Lidegaard om sagen, og fastholdelsen af Exelis Services A/S som vinder er ikke i overensstemmelse med aftalegrundlaget, pointerer han.
»Indholdet, baggrunden og ånden i aftalen har været klar: Serviceudbyderen skal være et dansk/grønlandsk selskab, og der må ikke være tale om et udenlandsk ejet datterselskab,« skriver Martin Lidegaard.
Både Enhedslisten og Dansk Folkeparti roser torsdag morgen Martin Lidegaard for at bede USA suspendere udbuddet.
Denne artikel er en oplåst abonnementsartikel. Ønsker du fuld adgang til alle øvrige artikler i Finans’ abonnementsunivers, kan du helt uforpligtende få 40 dages gratis adgang ved at klikke her.

