Politik

Luxembourg afviser pure Vestager i skattesag om millioner

Ifølge EU-Kommissionen har Luxembourg og Holland givet store skattefordele til Fiat og Starbucks.

Artiklens øverste billede
Margrethe Vestager (B), EU's konkurrencekommissær.

Luxembourg tager klar afstand fra EU-Kommissionens afgørelse om, at storhertugdømmet har givet særlige skattefordele til bilfabrikanten Fiat, hvilket er ulovligt ifølge EU's regler for statsstøtte.

- Luxembourg er uenig i konklusionerne. Luxembourg vil benytte passende, rettidig omhu for at analysere beslutningen fra kommissionen såvel som dens juridiske rationale, lyder det i en pressemeddelelse.

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, oplyste på et pressemøde onsdag, at kommissionen pålægger Luxembourg og Holland at indkræve mellem omkring 150 og 224 mio. kr. fra henholdsvis Fiat og Starbucks.

Det har dog ingen gang i virkeligheden, lyder det fra Luxembourg, som skulle have indgået en aftale med den italienske bilfabrikant om, at et datterselskab til Fiat kan betale en markant lavere skat i Luxembourg.

Vestager maner dog til besindighed.

- Nu må de læse afgørelsen og tænke efter, om de synes, det er værd at gå i retten for, siger Margrethe Vestager om Luxembourgs og Hollands rolle i sagen, hvor de anklages for at give ulovlige skattefordele.

Sagerne kommer i kølvandet på de såkaldte LuxLeaks-dokumenter, som i 2014 afslørede, at en række internationale virksomheder angiveligt har lukrative skatteaftaler med europæiske lande.

Ritzau

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.