• For abonnenter
Politik

Skal vi overvåge folk, der siger, at nazisterne ikke slog jøderne ihjel?

Folkeafstemning: Én af de retsakter, danskerne den 3. december skal stemme om, pålægger ifølge eksperter dansk politi at efterforske sager, der normalt ikke er ulovlige i Danmark. Heriblandt sager om lovlige ytringer og tilknytning til lovlige organisationer. Nej-partier er i oprør, mens regeringen afviser kritikken.

Artiklens øverste billede
Stemmer danskerne ja til at afskaffe retsforbeholdet og dermed Danmark ind i den såkaldte tilvalgsordning, vil de danske myndigheder fremover i udgangspunktet være forpligtet til at gennemføre en ransagning, ligesom de i en række andre tilfælde også vil skulle gennemføre efterforskningstiltag i sager, som normalt ikke er ulovlige i Danmark.

Det tyske politi forsøger at rejse en sag mod en ulovlig gruppering af tyske nynazister. Politiet har aflyttet nogle af de unge mænd, og i den forbindelse opdager de en forbindelse til en dansk nynazistisk fraktion, som tilsyneladende løbende er i kontakt med deres tyske meningsfæller på de sociale medier.

Tysk politi vil i

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.