Fortsæt til indhold

Skatteklager hober sig op - borgere må vente over et år

Antallet af skatteklager sætter rekord. Skatteankestyrelsen kæmper for at følge med.

Politik

Skatteankestyrelsen er langt fra at indfri sine mål om at nedbringe sagsbehandlingstiden og afslutte uafklarede skatteklager.

Det viser en ny redegørelse af Skatteankestyrelsens produktion, som er sendt til Folketingets skatteudvalg tirsdag.

Redegørelsen afslører en enorm sagspukkel i Skatteankestyrelsen, der blev oprettet i januar 2014. På daværende tidspunkt var der 17.500 klager i sagsbunken. Nu er tallet steget til 29.000.

Samtidig er sagsbehandlingstiden steget fra 9,8 måneder til 14,3 måneder, hvilket dels skyldes, at der afsluttes en stigende mængde gamle sager.

Afgjorte sager og sagsbehandlingstider i Skatteankestyrelsen.

Skatteankestyrelsens direktør, Anette Hummelshøj, ser tegn på forbedring og forventer, at sagsbehandlingstiden bliver nedbragt i det kommende år.

»Der er generelt en god fremdrift i styrelsens projekter. Samtidig vil mange nye medarbejdere gradvist få mere erfaring, og derfor er jeg optimistisk omkring den fremtidige udvikling i styrelsen, herunder ikke mindst på sigt at opnå lavere sagsbehandlingstider og fortsat sikre en høj kvalitet,« siger hun.

Særligt inden for den type sager, hvor boligejere beder om fradrag for udgifter til at forbedre deres grunde, har de ansatte i Skatteankestyrelsen svært ved at følge med. Her er bunken af sager voksende og sagsbehandlingstiden over 25 måneder.

I begyndelsen af 00’erne forsvandt fradraget pludselig i Skats sagsbehandling, hvilket medførte massiv kritik og en storm af klager fra boligejere, der følte sig snydt. Mange af dem venter fortsat på en afgørelse.

Den store sagspukkel i Skatteankestyrelsen fik i 2014 den forrige regering til at afsætte 265 mio. kr. til at komme til bunds i sagerne. Knap 100 nye sagsbehandlere blev ansat, hvilket har medført, at over halvdelen af styrelsens medarbejdere i dag har mindre end et års anciennitet.

Indkomne og afgjorte sager i Skatteankestyrelsen.

På grund af et omfattende arbejde med oplæring når Skatteankestyrelsen ikke sit mål om at afslutte 15.000 sager i 2015, fremgår det. I stedet må man nøjes med 10.000 afsluttede sager. Prognosen for 2016 er 16.-17.000 afsluttede sager.

Skatteminister Karsten Lauritzen vil nu drøfte, hvad man fra politisk side kan gøre for at forbedre situationen.

»Skatteankestyrelsen er født med et meget stort antal sager, som skal håndteres. Omvendt handler sagsbehandlingstider også om borgernes retssikkerhed, og derfor kommer vi til at drøfte de udfordringer, som Skatteankestyrelsen står overfor, når vi til foråret tager fat på arbejdet med Retssikkerhedspakke II på skatteområdet,« siger han.

Artiklens emner
Skatteankestyrelsen
Skatteministeriet