• For abonnenter
Politik

Med lidt opfindsomhed kan Danmark være med i milliardforsvarsfond

Forsvarsforbehold eller ej. Danmark vil være med, når EU laver en forsvarsfond for fælles indkøb og udvikling af militærudstyr såsom droner.

Artiklens øverste billede
Statsminister Lars Løkke Rasmussen mødte op til fredagens EU-topmøde med et forsvarsforbehold i baglommen, men luftede samtidig kreative tanker, der kan sikre, at danske virksomheder kan nyde godt af EU's militære oprustning. Foto: Olivier Matthys

BRUXELLES — Da EU’s politiske ledere på et topmøde i Bruxelles torsdag og fredag blåstemplede deres mest ambitiøse fælles forsvarsplan i årtier, måtte statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) se med fra sidelinjen.

Det danske forsvarsforbehold tillader ikke Danmark at være med, når EU beskæftiger sig med krudt og kugler. 

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.