Privatøkonomi

Vaskeægte møgbolig gik viralt - nu er en tredjedel skåret af prisen

En salgsannonce for et faldefærdigt hus gik viralt på grund af en ærlig ejendomsmægler. Men huset er stadig ikke solgt.

Artiklens øverste billede
Frit udsyn til stjernerne, lover annoncen til denne bolig. Foto: Screendump fra salgsannonce, Danbolig.

»En absolut lorteejendom, som overhovedet ikke er indflytningsklar«.

Sådan indledte ejendomsmægleren Danbolig for et år siden sin mildest talt utraditionelle salgsbeskrivelse af et 121 kvm stort hus i Trustrup uden for Horsens.

Salgsannoncen gik viralt, men det faldefærdige hus er stadig ikke solgt, og nu er prisen sat en tredjedel ned. Det skriver TV 2 Østjylland.

Ifølge ejendomsmægler Michael Haargaard har der været flere interesserede købere af ejendommen. Han håber på snart at kunne sætte et ”solgt”-skilt op. Boligen er nu udbudt til 200.000 kr.

»Vi vil da gerne have afsluttet det her kapitel. Den her ejendom er sjov for os på grund af den interesse, den fik, og vi vil da sende historien rundt igen, når det forhåbentlig lykkes at sælge den,« siger Michael Haargaard til TV2 Østjylland.

Huset, der er fra 1919 og senest ombygget i 1997, mangler en kærlig hånd. Ejendommen har bl.a. stået uden tag i mere end et halvt år, så der er fosset vand ind, og alt er rådnet.

»Med denne ejendom slipper du for at kede dig. Det vil være et uoverskueligt renoveringsprojekt, som vil tage alt din tid,« lød det i salgsannoncen, da boligen for et år siden blev sat til salg.

»Det, der kendetegner denne unikke ejendom, er, at den overhovedet ikke er vedligeholdt, og der er gået all in på byggesjusk. Der er op til flere lækre detaljer så som frit udsyn til stjernehimmel hele natten, da boligen ikke har noget tag,« fortsatte den.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.