Privatøkonomi

Voldsom stigning i privates handel med aktier

Fra marts til august steg især de mandlige privatinvestorers aktivitet i danske aktier kraftigt.

Artiklens øverste billede
Danske private investorer med kvinderne i spidsen har øget deres investeringer i forsyningsselskaber som Ørsted markant i år, viser en ny opgørelse fra VP Securities. (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix)

Nye tal fra VP Securities viser, at de danske private investorers køb og salg af aktier steg med 89 pct. til 73,6 mia. kr. i perioden marts til august i år. I de første måneder blev der købt op ovenpå de voldsomme kursfald på grund af coronavirus. Siden har en del indkasseret gevinsten.

Opgørelsen fra VP Securities viser, at de mandlige investorer næsten fordoblede deres handel til 62,4 mia. kr. i perioden, men kvinderne var ikke langt efter med en stigning på 72 pct.

Samlet set stod kvinderne for 15 pct. af handlerne, hvilket er en anelse mindre end i 2019.

Ifølge VP Securities købte de private investorer netto op til og med april, mens aktiekurserne var i bund på grund af frygt for coronaepidemien. I månederne herefter har de private investorer været nettosælgere og taget gevinst hjem.

Kvinderne øgede frem til august deres position i forsyningsselskaber som Ørsted med knap 9 pct. Nummer to på kvindernes liste var virksomheder indenfor stabilt forbrug. Og nummer tre var finansielle aktier.

Mens de mandlige investorer ved udgangen af august især havde øget deres andel af finansielle aktier. Herefter kom som hos kvinderne stabilt forbrug med forsyningsselskaber som den tredje mest populære branche.

Både mænd og kvinder har solgt mest ud af energiaktier i perioden.

Ifølge VP Securities har de private investorer kun nedbragt deres position i sundhedsaktier ganske beskedent – 0,5 pct. for kvinder og 1,5 pct. for mænd. Men private har investeret så mange penge i sundhedsaktier, at det målt i kroner og øre er den sektor, hvor der er sket det største nettosalg.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.