Privatøkonomi

Så mange penge har danskerne stående på deres konti

Danskernes indlån er på det tredjehøjeste niveau nogensinde.

Artiklens øverste billede
Foto: Lærke Posselt

Danskernes bankkonti bugner fortsat. Trods et lille fald i danskernes indlån på 2,7 mia. kr. fra maj til juni, er indlånet på det tredjehøjeste niveau nogensinde.

I alt havde danskerne således 1.038 mia. kr. stående i banken i juni, viser nye tal fra Nationalbanken.

»Danskerne fremstår ud fra disse tal som fortsat ganske velpolstrede,« konstaterer Jeppe Juul Borre, der er cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, i en kommentar.

Cheføkonomen hæfter sig ved, at indlånet rundede 1.000 mia. kr. eller 1 billion kr. sidste forår, og indlånet er det seneste år steget med 45 mia. kr.

»Stigningen kommer på baggrund af, at vi ikke har kunnet bruge de samme penge som normalt under coronakrisen, mens der undervejs også er kommet to gedigne saltvandsindsprøjtninger fra feriepengeudbetalingen,« lyder det fra Jeppe Juul Borre.

Indlånet toppede i april, da det nåede op over 1.051 mia. kr. Siden er det faldet to måneder i streg til 1.038 i juni. Tallet for juni svarer til, at hver dansker i gennemsnit har 223.000 kr. stående i banken, lyder det fra Arbejdernes Landsbank, som dog pointerer, at der bag gennemsnitstallet gemmer sig et stort spænd og en ulige fordeling.

Tal fra Nationalbanken viste i juli, at næsten 30 pct. af danskernes samlede indlån i maj var ramt af negative renter. Det svarer i runde tal til, at danskerne i maj havde 310 mia. kr. stående til en negativ rente i banken.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.