Chefstrateg: Aktierne kan falde yderligere 30 pct.
Finanshuset Evercore ISI spår i en analyse, at de amerikanske aktier kan falde 30 pct. fra de nuværende niveauer, hvis den tårnhøje inflation fører til en økonomisk recession i USA.
Hvis en inflationsdrevet recession rammer USA, vil det sandsynligvis føre til et fald på næsten 30 pct. i det toneangivende S&P 500-indeks. Således spår Julian Emanuel, der er chefstrateg i Evercore ISI, i en nylig analyse.
Således skriver Bloomberg.
Finanshuset slår fast, at det fortsat er hovedscenariet, at S&P 500 stiger til et niveau i spændet 4.300-4.800 dollars i år. Men i tilfælde af en recession står indekset til at falde til 2.900 fra dets nuværende niveau på 4.100. Lige nu venter investorerne på tegn, der ikke peger i retning af recession.
»Vi har endnu ikke set en fundamental katalysator, og vi ved alle, at den største fundamentale katalysator er faldende energipriser. Vi leder efter den hver dag, men det sker ikke,« siger Julian Emanuel til Bloomberg.
Chefstrategen peger på, at høje energipriser historisk set har øget risikoen for en recession, hvilket kombineret med et bear marked – eller en negativ stemning på aktiemarked – før har ført til fald i aktiemarkedet på 41 pct.
I USA landede inflationen på 8,3 pct. i april, hvilket fortsat er det højeste niveau i 40 år. I eurozonen lød de seneste inflationstal for maj på 8,1 pct.
Bekymringen er, at den tårnhøje inflation, der især er resultatet af stigende energi- og fødevarepriser, vil føre til en recession, fordi centralbankerne er nødsaget til at hæve deres renter kraftigt for at modvirke prisstigningerne.
S&P 500 allerede er nede med næsten 15 pct. i år.
Hvis investorerne til gengæld får tegn på, at inflationen aftager, mens USA undgår en recession, står der ifølge Julian Emanuel ikke meget i vejen for, at S&P 500-indekset fremadrettet kan stige med 20 pct. til 4.800 dollars.



