Fortsæt til indhold

Ny aftale veksler statsministerens mål om hjælp til 1,2 mio. pendlere til ingenting: »Pendlerne har grund til at føle sig snydt«

Det afføder kritik, at en ny aftale, der skal kompensere danskerne for stigende energipriser, ikke nævner landets pendlere med ét eneste ord.

55-årige Claus Green tanker på en Circle K-station i Aarhus den 24. februar. Dengang var listeprisen på en liter benzin 14,79 kr. I dag er prisen 18,79 kr. Foto: Mikkel Berg Pedersen
Privatøkonomi

Landets 1,2 millioner pendlere har grund til at føle sig snydt, og pilen peger på statsminister Mette Frederiksen.

Det er meldingen fra FDM og Landdistrikternes Fællesråd, efter at regeringen har landet en såkaldt kompensationsaftale, der bl.a. er tænkt som et plaster på såret til danskere ramt af stigende energipriser.

»Pendlerne har grund til at føle…

Artiklens emner
Benzinprisen
FDM