Fortsæt til indhold

Nye tal for boligmarkedet: Interessen har ramt historisk lavpunkt i juli

Den forgangne måned bød på det laveste antal lånetilbud, der er registreret hos Finans Danmark.

Tempoet på boligmarkedet er på vej ned. Foto: Jonathan Bjerg Myller
Privatøkonomi

Det danske boligmarked tog sig en ordentlig morfar i lænestolen i sommervarmen. Interessen for at købe ny bolig nåede nemlig et historisk lavpunkt i juli.

I sommermåneden blev der således kun indhentet 4.117 lånetilbud til køb af ejerbolig eller sommerhus, viser tal fra Finans Danmark. Det er det laveste tal, Finans Danmark har registreret, siden organisationen begyndte at føre statistik på området i oktober 2017.

»Det er ikke overraskende, at interessen for boligkøb falder i juli sammenlignet med måneden før. I juli er mange taget på sommerferie, og efterspørgslen efter boliglån er typisk lavere, end den er i begyndelsen af sommeren. Men til trods for det er tallene for denne juli på et lavt niveau. Det kan skyldes få bolighandler og stigende renter,« udtaler Ane Arnth Jensen, der er viceadministrerende direktør i Finans Danmark.

Finans Danmark peger på, at interessen for at låne penge til køb af bolig har været faldende det seneste år. Det er ikke kun antallet af lånetilbud til køb af bolig, der er faldet. Det samme er det samlede antal lånetilbud, hvoraf størstedelen bliver givet i forbindelse med omlægninger.

»Det skyldes hovedsageligt, at renterne havde pil ned i juli, og en konvertering af realkreditlånet derfor ikke var lige så attraktiv som tidligere på året,« skriver Brian Friis Helmer, der er privatøkonom i Arbejdernes Landsbank, i en kommentar.

Selv om antallet af lånetilbud er faldet, har niveauet været højt igennem det meste af 2022. Antallet af lånetilbud i år ligger nemlig 10 pct. over niveauet fra både 2021 og 2020, påpeger man i Arbejdernes Landsbank.

»Den store interesse for låneomlægning hænger sammen med de stigende renter, som har givet boligejere med fastforrentede realkreditlån mulighed for at skære en del af restgælden,« lyder det fra Ane Arnth Jensen.

Artiklens emner
Boligmarked
Finans Danmark