• For abonnenter
Privatøkonomi

Aktiechef: Derfor er det ikke sikkert, at 2023 bliver et godt aktieår

2022 har været et rigtig dårligt aktieår, men det er ikke givet, at det kommende år bliver bedre, lyder det fra pensionsselskab.

Artiklens øverste billede
2022 har været et noget deprimerende aktieår, men flere faktorer peger ifølge Sampension på, at de dårlige tider kan fortsætte i 2023. Foto: REUTERS/Brendan McDermid

2022 har været et dårligt år på aktiemarkederne, men det er langt fra givet, at tingene vender, når rådhusklokkerne ringer det nye år ind. Sådan lyder det i hvert fald fra pensionsselskabet Sampension.

Hvor det i 2022 har været en lavere prisfastsættelse som følge af de markante rentestigninger, der har presset kurserne rundt

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.