Privatøkonomi

Nu mærkes rentefaldet: 4 pct.-lånet har igen rundet vigtig milepæl

Kursudsvingene på boligobligationer er usædvanlige og voldsomme i øjeblikket.

Artiklens øverste billede
Rentependulet svinger igen og denne gang til den rigtige side. Arkivfoto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix

De seneste dages rentefald begynder nu at kunne mærkes for boligejere og købere.

Det 30-årige 4 pct.-lån runder igen kurs 95. Denne kurs betragtes som en milepæl for, om et boliglån er attraktivt eller ej. 5 pct.-lånet er stadig åbent og ligger i en attraktiv kurs på 99,5. Det er dette lån, boligkøbere kreditvurderes efter.

Ét lån lukker dog. Det er det 20-årige 5 pct.-lån, der tirsdag rundede kurs 100. Alternativet er 4 pct.-lånet til en kurs omkring 97.

»Rentefaldene er indtil videre stort set gået uden om boliglånene med fast rente. Men det har altså akkurat været nok til at puffe gennemsnitskursen på det 20-årige 5 pct.-lån over kurs 100. Derfor lukker det,« skriver Totalkredits chefanalytiker Sune Malthe-Thagaard i en kommentar til rentefaldene.

Når der er stor finansiel uro, vil renterne på statsobligationer typisk falde. I denne omgang er realkreditrenterne ikke faldet i samme omfang. Især de fastforrentede boliglåns kurs har været stort set uberørt, mens renterne på statsobligationer er styrtdykket. 

»Det skyldes, at investorerne især strømmer over i de meget, meget sikre statsobligationer. Her kan realkreditobligationerne ikke helt kan følge med, selvom de også er meget sikre,« forklarer Sune Malthe Thagaard.

Hvis usikkerheden om banksektorens robusthed forsvinder i den kommende tid, og det generelle renteniveau forbliver i nærheden af det nuværende, kan det medføre, at flere boliglån lukker for tilbud, mener chefanalytikeren.

Det næste, der i så fald står for skud, er det 30-årige 5 pct.-lån med afdrag. Kursen på dette lån er meget tæt på 100.

Sune Malthe-Thagaard understreger, at usikkerheden er ekstremt stor i øjeblikket. Alle realkreditinstitutter anbefaler derfor kunderne at kurssikre, hvis de skal optage et lån og er tilfredse med den aktuelle kurs.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.