Renteuro fortsætter: 6 pct.-lånet dukker op til overfladen igen
To 30-årige boliglån kan igen indfries med en besparelse på 40 kurspoint.
Det nye 6 pct.-lån er tæt på at gøre comeback.
Det er resultatet af fredagens rentebevægelser, der var påvirket af en mudret jobrapport fra USA. Dagen sluttede med, at kursen på Jyske Realkredits nye 6 pct.-lån med 10 års afdragsfrihed plumpede ned under 100 til 98,8.
Totalkredits 6 pct.-lån var også meget tæt på 100. Der er dog en afgørende forskel på de to lån.
1. september udskiftes samtlige obligationsserier med nye, der har udløb i 2056. De eksisterende har udløb i 2053.
Kun Jyske Realkredit har et af de nye, men kursudviklingen på det er et forvarsel om, hvad der kan vente. Kurserne på de nye lån vil være lavere, og dermed er der stor sandsynlighed for, at også Totalkredit, Realkredit Danmark og Nordea Kredit får et 6 pct.-lån på hylderne til en kurs under 100.
Skæringsdatoen den 1. september er afgørende. Der kan ikke laves udbetalinger i de gamle årgange eller fastkursaftaler efter årgangsskiftet 1. september. Her vil det kun være muligt at gøre brug af de nye årgange.
I modsætning til rentetilpasningslånene har fastrentelån ligget i et stabilt leje længe. Men renterne er begyndt at rykke sig, og der skal ikke meget til, før det får konsekvenser.
Hvis 6 pct.-lånet for alvor kommer på banen, vil der blive uanede muligheder for at lægge lån om. Sidste år omlagde boligejere lån for ca. 250 mia. kr. De benyttede sig af lejligheden til at indfri deres gamle lån til underkurs.
En del af dem fik på den måde en kursgevinst på 30-40 point. Den mulighed er der igen. Omlægger man et 0,5 pct.-lån med 10 års afdragsfrihed eller et 1 pct.-lån uden afdrag i 30 år, er kursgevinsten 40 point. Der kan altså skæres 400.000 kr. af restgælden for hver mio. kr., man skylder.
Udviklingen er dog ikke god for boligkøbere og dermed hele markedet, understreger Brian Friis-Helmer, der er privatøkonom i Arbejdernes Landsbank.
»Den markant højere rente har allerede haft konsekvenser på boligmarkedet. Handelsaktiviteten er droslet ned fra det meget høje niveau, som vi så under coronakrisen, men også priserne har haft en periode med pil ned,« påpeger han.
Alle obligationsserierne bag realkreditlån udskiftes automatisk hvert tredje år. Udskiftningen gælder uanset løbetid.

