Denne finte redder F1-lånere for rente på 4,6 pct.
Renteforskellen på et F1-lån og de øvrige flekslån udvides.
En rente på 4,6 pct. Så høj er prisen, hvis man optager et F1-lån i bl.a. Realkredit Danmark. Den høje pris kan kun undgås ved at bruge en lånefinte.
At renten er så høj, skyldes, at næste refinansiering sker allerede ved udgangen af året. Det betyder, at det såkaldte kursfradrag rammer ekstra hårdt.
F1-lånere har mulighed for at tage et såkaldt F1-lån med skub – altså hvor første refinansiering er 1. januar 2025. Det giver en restløbetid på lidt mere end 12 måneder og dermed flere måneder at fordele udgiften til kursfradrag ud på.
Et andet alternativ kunne være et F2-lån, men det er ikke optimalt.
»Et F1-lån med skub kan være en god ide, hvis man gerne vil fastholde F1 fremadrettet og ikke skal lave et profilskifte fra F2 til F1 på et senere tidspunkt,« forklarer Christian Hilligsøe Heinig, der er cheføkonom hos Realkredit Danmark.
Hvis man vælger denne lånefinte, kommer man til at betale en rente på lidt under 4 pct. Alligevel er F1-lånet det suverænt dyreste flekslån.
Det skyldes, at de finansielle markeder indregner lidt rentefald fra ECB i de kommende år. F3- og F5-renten ligger omkring 3,5 pct. En F10-rente er på cirka 3,8 pct.
»Med andre ord betaler man både en lidt højere rente på F1 samt en højere bidragssats, hvis man vælger at satse på, at renten snart falder, så man hurtigere kan få glæde af dette via sit F1-lån og dermed hyppigere refinansiering,« siger Realkredit Danmarks cheføkonom.

