Det er ikke slut: Disse boligejere kan næsten halvere gælden
Lysten til at lægge lån om er den laveste, siden renterne begyndt at stige.
Interessen for at lægge lån om er den laveste i to år, men mange boligejere kan hugge en historisk stor bid af deres restgæld.
Lodrette og skrå konverteringer har været en folkesport. I 2022 indfriede omkring 200.000 boligejere deres billige fastrente-lån til underkurs og erstattede det med et nyt.
Ifølge Nationalbanken blev boliglån for mere end 200 mia. kr. lagt om sidste år.
De resterende boligejere befinder sig stadig på sidelinjen. I 3. kvartal blev der hos Realkredit Danmark kun konverteret lån for 3 mia. kr. Det er det laveste niveau, siden renterne begyndte at stige.
I mellemtiden er der kommet nye obligationsserier, men der er stadig store gevinster ved at omlægge de gamle lån med fast rente. I visse tilfælde kan en boligejer skære næsten halvdelen af sin restgæld ved at indfri det til underkurs og erstatte det med enten et nyt fastrente-lån eller et rentetilpasningslån.
Hører man til de boligejere, der er så heldig at have et 1 pct.-lån med 30 års afdragsfrihed, kan der her og nu skæres 45 pct. af restgælden. Efter at have været helt nede i 53, er kursen her og nu 55.
Det betyder altså, at hvis man indfrier et lån på 1 mio. kr., kan man barbere restgælden med 450.000 kr.
Også boligejere med et 0,5 pct.-lån med 10 års afdragsfrihed kan slå en stor mundfuld af boliggælden. Med en kurs på 58 bliver gælden på et lån på 1 mio. kr. pludselig 420.000 kr. lavere.
Den store renteuro har i høj grad ændret boligejernes adfærd. I 2. og 3. kvartal sidste år valgte næsten hver syvende at omlægge til et rentetilpasningslån, selv om det øgede renterisikoen voldsomt.
Her og nu vælger kun 14 pct. lån med variabel rente. 83 pct. af de konverteringsmodne boligejere vælger lån med fast rente i stedet for.
»En af forklaringerne på det kraftige fald i konverteringsaktiviteten skyldes efter alt at dømme de rentestigninger på især de variabelt forrentede lån og en stigende sandsynlighed for, at renterne nok ikke falder hurtigt tilbage,« vurderer Christian Hilligsøe Heinig, der er cheføkonom hos Realkredit Danmark.
Den voldsomme konverteringsaktivitet sidste år er den væsentligste forklaring på, at interessen er mere eller mindre forsvundet. Men der er et betydeligt potentiale fortsat, mener Christian Hilligsøe Heinig.
Der er aktuelt en forskel på ca. 150 mia. kr. mellem den nominelle værdi og markedsværdien på de lån, der ikke er lagt om.
»Det kan ses som et groft mål for boligejernes potentiale for at reducere restgælden,« mener Christian Hilligsøe Heinig.
Han understreger, at øvelsen langt fra vil give mening for alle.
»For nogle boligejere giver det ikke mening at konvertere deres lån med restgældsreduktion for øje - enten på grund af en for lille gevinst i forhold til omkostningerne, eller at deres risikoprofil og tidshorisont ikke flugter med en omlægning,« fastslår han.

