Konverteringsbølge lader vente på sig: Gevinsten bliver mindre og mindre for disse boligejere
Ny tal fra realkreditinstitutterne viser, at stabile renter har dæmpet appetitten på omlægning af lån. Boligejere med 5 pct.-lån ser fortsat gevinster skrumpe, mens konverteringsmulighederne lader vente på sig.
De danske boligejere holder fortsat igen med at omlægge deres fastforrentede lån, og dermed ser en reel konverteringsbølge ud til at udeblive – i hvert fald indtil videre.
Det viser splinternye tal fra realkreditinstitutterne i Danmark.
Mere bestemt blev der i forbindelse med den seneste opsigelsesfrist ved udgangen af juli indfriet lån for 19,1 mia. kr. – en tand mindre end ved de seneste tre frister, hvor beløbet var henholdsvis 21, 26 og 28 mia. kr.
»Konverteringsbølge blev det heller ikke til i denne ombæring.«
»I næsten et helt år har bølgen ligget og luret i horisonten med forskellig intensitet, men den er aldrig nået ind til bredden,« konstaterer Brian Friis Helmer, der er privatøkonom i Arbejdernes Landsbank, i en kommentar.
Op til fristen har 4 pct.-lånene domineret billedet med kurser tæt på 100, hvilket ifølge Brian Friis Helmer er en del af forklaringen på, hvorfor der ikke har været en voldsom udvikling i indfrielsesbeløbene.

