Audi A4 skal have kontrolleret airbags
6.680 danske biler skal en tur forbi værkstedet. På verdensplan drejer det som om 850.000 biler.
En populær firmabil skal nu en tur omkring det lokale Audi-værksted for at få kontrolleret de forreste airbags.
Den tyske bilproducent tilbagekalder nyere årgange af A4-modellen for at undersøge, om bilerne er ramt af en mulig softwarefejl.
»I værste fald kan det betyde, at de forreste airbags ikke udløses, men vi har ingen meldinger om ulykker eller skader,« fortæller Britt Stellinger, der er PR-chef for Audi i Danmark.
Hun oplyser, at 6.680 danske biler i årgangene 2013-2015 skal til kontrol. Her vil værkstedet opdatere softwaren i den enhed, som styrer airbag'en. Det vil vare cirka en halv time på værkstedet.
Britt Stellinger fortæller, der allerede er sendt breve ud til de berørte bilejere. Det er sket via motorregistret under Skat.
"Når bilejerne modtaget brevet, skal de kontakte deres værksted for at aftale tid for opdateringen. Da det drejer sig om software, er der ikke tale om, at vi først skal have reservedele hjem. Men det vil selvfølgelig tage lidt tid at få alle biler gennem kontrollen og opdateringen,« siger Britt Stellinger.
På verdensplan skal cirka 850.000 Audi A4'er have kontrolleret airbagsoftwaren.
Men Audi oplyser, at tilbagekaldelserne ikke har noget at gøre med de airbag-tilbagekaldelser, som andre bilproducenter har måttet foretage. De skyldes airbags fra den japanske producent Takata, men de benyttes ikke af Audi.