Flekslånet får bank af fast rente
Renten på et boliglån skal måles over en længere årrække.
At sammenligne renten fra dag til dag eller år til år giver ingen mening, når der er tale om en bolig. Køb af bolig er et langsigtet projekt, og både værdien af boligen samt renten skal dermed måles over en længere årrække. Gør man det, får flekslånene bank af den faste rente, viser en sammenligning, som Realkredit Danmark har foretaget.
Udgangspunktet er det eksisterende 30-årige 2 pct. lån. Med en kontantrente på blot 2,15 pct. slår det den gennemsnitlige F1-rente, siden lånet blev introduceret i 1997.
»Resultatet er ikke overraskende, men tankevækkende. Tallene understreger, at det i øjeblikket er meget billigt i en historisk sammenhæng at binde sin rente for en længere periode,« mener cheføkonom i Realkredit Danmark, Christian Hilligsøe Heinig.
Med de seneste dages store kursstigninger er renten på et 30-årigt fastforrentet 2 pct.-lån i omegnen af 2,15 pct., når kurstabet medregnes. I de 19 år, der har været refinansiering af F1-lån, har renten i 13 af årene været højere end den aktuelle faste rente. Det er kun i de senere kriseår, at F1-renten har været lavere end den aktuelle faste rente.
F3- og F5-lånene har i 14 ud af 18 år haft en højere rente end den nuværende faste 30-årige rente. Kun fra 2012 og frem har renten været lavere end de cirka 2,15 pct. Dermed har små 80 pct. af årene haft en højere F3/F5-rente end den aktuelle faste rente over 30 år.
Spoler vi tiden blot nogle få år tilbage, ville mange låntagere have været mere end glade for eksempelvis en F1-rente på godt 2 pct. I dag er der også en stigende interesse for at vælge en fast rente til de historisk lave renteniveauer, men der er også stadig mange, der søger over mod variabelt forrentede lån i form af særligt F3- og F5-lån, oplyser Christian Hilligsøe Heinig.
»Det skyldes næppe, at nogen alligevel finder den faste rente høj, men nok mere, at der er låntagere, der afvejer den højere renterisiko på flekslån mod en aktuel besparelse og større løbende afdrag her og nu.«
Realkredit Danmark og andre institutter har længe anbefalet, at man udnytter de meget lave renter til at binde renten i en længere periode. Argumentet er, at man dermed køber en billig forsikring mod fremtidige rentestigninger.
»Men vi vil ikke tage generel stilling til, om det økonomisk bedst kan betale sig at binde sin rente for eksempelvis tre år, fem år eller 30 år,« fastslår Christian Hilligsøe Heinig.
Hvor meget man som boligejer ønsker at binde sin rente, må derfor afhænge af ens risikoprofil, tidshorisont i boligen og økonomiske styrke til at håndtere eventuelt fremtidige rentestigninger, lyder rådet.



