Bilkøberne har hamstret Teslaer
Samtidig kan de danske bilforhandlere glæde sig over endnu et rekordår for bilsalget.
De danske bilkøbere har nærmest stået i kø for at sikre sig luksuselbilen Tesla Model S, inden elbilerne fra 2016 og frem mod 2020 gradvis indfases i afgiftssystemet. Indtil nu har elbilerne været fritaget for registreringsafgift.
Nye tal fra De Danske Bilimportører og Danmarks Statistik viser, at der i november blev indregistreret 465 Tesla Model S. I årets første 10 måneder blev der i alt indregistreret 962 Model S-biler. Dermed tegner Tesla Model S sig for mere end halvdelen af de næsten 2.700 elbiler, der er solgt i år.
Den billigste Tesla Model S koster nu 589.000 kr. men allerede i 2016 vil prisen stige til 739.000 kr., og ved fuld afgift i 2020 vil prisen være 1.141.500 kr.
Læs mere om afgiftsændringen hos Skat
»I fjor blev der solgt godt 1.500 elbiler, så udviklingen tegner fint. Men mere end halvdelen af salget ligger på premium- og luksusbiler, og da disse bliver hårdt ramt af de nye afgifter fra næste år, regner vi også med et betydeligt salg i december. Til gengæld må vi forvente et fald i salget af disse biler næste år,« fortæller Gunni Mikkelsen, der er administrerende direktør for De Danske Bilimportører.
Generelt kan de danske bilforhandlere dog glæde sig over, at nybilsalget sætter rekord for sjette år i træk. I november blev der indregistreret 17.100 nye biler i Danmark, og med et samlet salg omkring 189.000 biler i årets første 11 måneder, ligger man allerede nu på niveau med rekorden fra i fjor. Tilmed er der udsigt til, at tallet runder 200.000 biler, når salget for december kendes om en måned.
»November blev en historisk måned, da registreringsafgiften blev sat ned i forbindelse med finansloven. Det gav stor aktivitet i branchen, og da bilhandlerne var klar med de nye priser umiddelbart efter nedsættelsen, fik det flere købere til at slå til med det samme. Vi kan nu forvente den sjette rekord i træk, og at bilsalget for første gang vil runde de magiske 200.000,« siger Gunni Mikkelsen.
Bilsalget ligger efter 11 måneder næsten 9 pct. over salget for den tilsvarende periode i 2014.


