Her er der mest rift om husene
Salgstiderne er raslet ned flere steder i landet. Udbuddet af boliger er det laveste i otte år.
Boligkøbere skal i mange tilfælde handle hurtigt, hvis de vil sikre sig drømmehuset.
Salgstiden for villaer og rækkehuse er faldet med over fem procent på landsplan det seneste år og er i nogle kommuner næsten halveret. Det viser nye tal fra Boligsiden.dk.
Sorø, Ishøj og Egedal Kommune har alle fald i salgstiden på over 40 pct. det seneste år. Mange andre kommuner følger trop. Forklaringen er, at udbuddet af både villaer og rækkehuset er faldet markant, lyder det.
»Det giver en øget efterspørgsel på de huse, der er tilbage på markedet, og det får salgstiden til at falde,« siger Birgit Daetz, kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk.
Priserne er desuden steget i 9 ud af de 10 kommuner, der har barberet mest af salgstiden det seneste år. Kun én kommune, Fredericia, har oplevet et mindre prisfald.
Udviklingen bakkes op af en ny statistik fra Boliga. Den viser, at antallet af udbudte huse i marts er på det laveste niveau sammenlignet med samme måned i de seneste otte år.
Ifølge flere økonomer har bred fremgang på boligmarkedet medvirket til at fjerne en del af den udbudspukkel, som har tynget boligmarkedet siden finanskrisen.
»En del områder, navnlig på de mindre øer og i Vest- og Sydsjælland, må dog stadig slås med lange liggetider på villaer og rækkehuse,« siger Boliga-direktør Ricco Zuschlag.
De nye tal fra Boligsiden.dk viser, at Assens Kommune har oplevet den største stigning i salgstiden over det seneste år. Således tager det nu i gennemsnit 439 dage at komme af med en villa eller et rækkehus - en stigning på 71,7 pct.
Frederikshavn, Tårnby og Kerteminde Kommune følger efter med en stigning i salgstiden på hhv. 45,8 pct., 36,8 pct. og 36,7 pct.
De store udsving skyldes til dels, at der er tale om kommuner med relativt få bolighandler. I statistikken er medtaget kommuner med mindst 15 bolighandler over en tremåneders periode.
Tallene er dog også udtryk for, at fremgangen på boligmarkedet ikke kan mærkes i hele landet. Samlet set er der ca. 37.100 villaer og rækkehuse til salg i Danmark, ifølge Boliga.
Kommuner med kortest salgstid:
- Ishøj: 61 dage
- Glostrup: 80 dage
- Hvidovre: 87 dage
- Brøndby: 91 dage
- Dragør: 102 dage
Kommuner med længst salgstid:
- Assens: 439 dage
- Morsø: 383 dage
- Lolland: 374 dage
- Odsherred: 336 dage
- Lemvig: 335 dage

