Forbrugerrådet kræver politisk indgreb mod svækket tilsyn af ubeskyttede pensioner
Finanstilsynets adgang til at beskytte pensionsopsparerne uden garanti for pensionens størrelse er svækket fra i år. Erhvervs- og Vækstminister Troels Lund Poulsen vil se på lovgivningen.
Mere end halvdelen af danskernes pensionsopsparing - knap 1.200 mia. kr. - er nu uden sikkerhed for pensionens værdi, når den skal udbetales. Derfor finder Forbrugerrådet det dybt bekymrende, at Finanstilsynets mulighed for at kontrollere, om opsparingen er investeret forsvarligt, er svækket med indførelsen af nye EU-regler.
»Når risikoen er lagt over på forbrugerne, skal de simpelthen kunne regne med, at der er et rigtig godt tilsyn med området. Det er ikke nok, at selskaberne siger, at de gør det så godt som muligt. Politikerne må gribe ind her,« pointerer seniorøkonom Morten Bruun Pedersen, Forbrugerrådet Tænk.
I brancheorganisationen Forsikring & Pension vil direktør Per Bremer Rasmussen gerne drøfte andre regler, men han afviser, at danskerne har grund til bekymring.
»Der er et enormt konkurrencepres mellem selskaberne og stor opmærksomhed fra de virksomheder, der placerer deres pensionsordninger, så ingen spiller kundernes penge væk. Og det er altså stadig et af de mest gennemregulerede områder med God Skik-regler om, at vi skal opføre os loyalt og redeligt overfor kunderne,« påpeger Per Bremer Rasmussen.
Selvfølgelig giver det anledning til at tænke sig om, når meget store andele af den samlede pensionsopsparing rykker over i markedsrenteprodukter.
Erhvervs- og Vækstminister Troels Lund Poulsen siger, at Danmark har et solidt pensionssystem, hvor der ikke er tegn på, at pensionsopsparingen er i overhængende fare for at blive tabt.
»Men jeg er glad for, at Finanstilsynet har taget fat i denne problemstilling så tidligt, at der er mulighed for at tænke sig om, inden der opstår problemer. Selvfølgelig giver det anledning til at tænke sig om, når meget store andele af den samlede pensionsopsparing rykker over i markedsrenteprodukter,« siger Troels Lund Poulsen, der nu vil drøfte problemet med de relevante parter.
Dansk Folkeparti ønsker en redegørelse.
»Vi ønsker, at danskernes pensionsopsparinger forvaltes med så stor grad af sikkerhed, som det nu engang er muligt. Jeg er helt med på, at med investeringer er der altid en risiko, men det er jo netop her, at eksterne kontrolmekanismer er vigtige,« siger DF's erhvervsordfører Hans Kristian Skibby.