Fortsæt til indhold

Hver fjerde kender ikke denne returregel

Skal gaven sendes retur til en netbutik, må du nok selv gribe til pengepungen.

Privatøkonomi

Umiddelbart efter juleaften lyder startskuddet for det traditionelle bytteræs.

Det gælder ikke mindst på internettet, hvor en stigende del af danskerne efterhånden køber deres julegaver. Men hvem skal have pungen op af lommen, når den ene af de to identiske brødristere fra gavehøsten skal sendes retur?

Det skal du som udgangspunkt selv. Den regel får mange danskere dog galt i halsen, viser en undersøgelse fra e-mærket fortaget af A&B Analyse.

Mens de fleste har godt styr på den 14 dage lange fortrydelsesret, tror 27 pct. af de 1.173 respondenter, at det er webshoppen, som skal dække fragten ved returnering. Men selvom flere netbutikker tilbyder fri retur eller fri ombytning, kan man ikke tage denne service for givet.

»Hvis webshoppen tilbyder fri ombytning, betaler den kun fragten, hvis du bytter til en anden vare. Vil du derimod returnere varen og have pengene tilbage, skal du selv betale for fragten,« siger Camilla Engel Post, chefjurist hos e-mærket.

Samtidig tror 48,9 pct. af respondenterne, at det er ligegyldigt, hvor længe man venter med at anmelde en fejl eller en mangel ved et produkt. I virkeligheden risikerer man at miste retten til at reklamere, hvis man venter for længe, lyder det fra E-mærket.

Returreglerne for gaver købt i en fysisk butik og på nettet er forskellige, og en ganske stor del af årets pakker er sandsynligvis bestilt online. Ifølge en undersøgelse fra Foreningen for Dansk Internethandel vil 63 pct. af danskerne handle gaver på nettet i år.

Camilla Engel Post opfordrer til, at man både som giver og modtager sætter sig ind i webshoppens handelsbetingelser for at vide sig sikker på byttefristen og fortrydelsesretten. Sidstnævnte omfatter eksempelvis ikke billetter til kulturarrangementer, flybilletter, specialfremstillede varer og cd'er og dvd'er, hvor forseglingen er brudt.

Blandt nethandlerne i undersøgelsen svarer 55 pct. imidlertid, at de sjældent eller aldrig læser betingelserne.

Artiklens emner
E-mærket
FDIH