Privatøkonomi
0

Boligfest uden for København: Her er huspriserne steget med 30 pct. på tre år

Huspriserne fortsætter op landet over, og ifølge Nykredit er der ingen udsigt til, at boligfesten stopper foreløbigt.

Boligmarkedet står bestemt ikke stille i de her år, viser nye tal fra Boligsiden.

De seneste år har bolighistorier ofte gået på, at det kun er i de store byer som København og Aarhus, der er boligfest.

Men ifølge nye tal fra Boligsidens markedsindeks kan byerne og områderne uden for de store byer også være med.

I Region Sjælland er kvadratmeterprisen på hussalg nemlig steget med 23 pct. fra juli 2014 og tre år frem, mens Region Hovedstaden i samme periode har oplevet en stigning på 21 pct.

I enkeltkommuner som Ishøj, Halsnæs, Faxe, Vordingborg, Sorø og Stevns er kvadratmeterprisen steget med mere end 30 pct. de seneste tre år, viser tallene fra Boligsiden.

»Der har været en sjællandsk prisfest på villa og rækkehuse de seneste år, og de her tal viser, at det ikke kun er centreret i og omkring København,« siger Birgit Daetz, kommunikationsdirektør i Boligsiden, i en pressemeddelelse.

Sammenligner man huspriserne med for et år siden, toppes listen af Ikast-Brande Kommune, hvor kvadratmeterprisen er steget med 19 pct., mens de sjællandske kommuner Faxe, Vordingborg og Halsnæs ligeledes er at finde i toppen.

»Det er interessante tal, og det peger i retning af, at priserne på Sjælland måske nok rykker, men det gør de altså også i Midtjylland, hvor Ikast-Brande, Holstebro og Skanderborg har prisstigninger over 10 pct,« siger Birgit Daetz.

Prisstigninger på salg af villaer og rækkehuse:

RegionGennemsnitlig kvadratmeterpris i kr.Ændring i forhold til juli 2016 i pct.Ændring i forhold til juli 2014 i pct.
Hele landet13.4214,316
Region Hovedstaden24.0385,521
Region Sjælland11.9774,311
Region Syddanmark9.3330,112
Region Midtjylland11.687623
Region Nordjylland9.8462,611

Kilde: Boligsidens markedsindeks

Generelt for hele landet er den gennemsnitlige kvadratmeterpris på hussalg steget med 4,3 og 16 pct. i forhold til henholdsvis for ét og tre år siden.

Priserne på ejerlejligheder er steget med 7 pct. det seneste år på landsplan. Hos Nykredit ser man da heller ingen grund til, at boligfesten stopper foreløbigt.

»Fremadrettet ser vi ingen umiddelbare skyer – i hvert fald ikke på boligmarkedet – der skulle ændre udsigterne på boligmarkedet. En cocktail af øget optimisme blandt boligejere, lave renter og lønfremgang holder gang i boligmarkedet, hvor vi forventer husprisstigninger på 4 pct. igennem 2017,« siger Jacob Isaksen, boligmarkedsanalytiker i Nykredit, i en skriftlig kommentar.

Han fortæller, at Nykredit er ekstra opmærksomme på prisudviklingen for især det københavnske ejerlejlighedsmarked, som er steget med 8,9 pct. det seneste år.

BRANCHENYT
Læs også