Tech

Rolls-Royce udvikler "kakerlak-robot", der kan fikse motorer

Ingeniørfirmaet Rolls-Royce udvikler minirobotter i samarbejde med anerkendt amerikansk universitet.

Artiklens øverste billede
Planen er, at robotten skal være så lille og let, at den uden problemer kan bevæge sig på selv de mest trange steder i motoren. Foto: Rolls-Royce.

Det bliver slanger og kakerlakker, der i fremtiden skal hjælpe til med flyreparationerne. Altså i robotversion.

Ingeniørfirmaet Rolls-Royce er i gang med at udvikle små robotter, der skal kunne kravle ind i motoren på fly, hvor det ellers er svært at komme til. Det skriver CNBC.

Firmaet forklarer, at det vil betyde en hurtigere reparation, og at man ikke længere behøver at fjerne motoren fra flyet for at kunne skille den ad.

»De kan hurtigt nå rundt til alle dele af motoren. En reparation, der normalt tager 5 timer, vil pludselig kun tage 5 minutter,« siger James Kell, der er specialist ved Rolls-Royce til CNBC.

I nedenstående video kan du høre Sebastian de Rivas fra Harvard University forklare, hvordan robotteknologien fungerer.

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Derfor har Rolls-Royce indgået et samarbejde med roboteksperter fra Harward University, der nu har udviklet flere prototyper på de teknologiske dyr.

Den lille robot er 4,5 cm lang og vejer 1,5 gram. Den har 8 ben og kan derfor både bevæge sig både horisontalt og vertikalt.

»På grund af dette design har vi mulighed for at styre robotten på måder, der ikke er set før nu. Vi håber på at kunne gøre den endnu mindre, så vi kan bruge den til reparation af motorer,« fortæller Sebastian de Rivas fra Harvard University.

Også ’slange-robotter’ er under udvikling fra Rolls-Royce. Planen er, at de skal være så fleksible og tynde, at de kan ’kravle’ igennem motoren og spotte, hvor problemet er lokaliseret.

Der er endnu ikke fastlagt en dato for, hvornår robotterne vil blive taget i brug, men Rolls-Royce fortæller, at selskabet vil begynde at benytte robotteknologi inden for de næste to år.

Rolls-Royce annoncerede i juni, at firmaet er på vej til at overgå målet om at have frie pengestrømme på 1 mia. pund i 2020.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.