Fortsæt til indhold

Tech-iværksættere ærgrer sig efter jubelår: »Vi er slet ikke ambitiøse nok i Danmark«

Selvom det aldrig er gået bedre for tech-start-ups i Danmark end nu, er det ikke godt nok. Vi spiller kun i 2. division i Danmark, mener formanden for danske tech-start-ups.

Pleo med Jeppe Rindom i spidsen er blevet dobbelt enhjørning og rejste 2,3 mia. kr. fra investorer i løbet af 2021. Selskabet, der står bag et moderne firmakort- og bogføringssystem, har et erklæret mål om at blive i Danmark - men det hører til undtagelserne. Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen
Tech

2021 blev et helt fantastisk år for tech-startup-miljøet i Danmark. Der røg mindst dobbelt så mange investorkroner ind i forhold til årene før og tre vækstselskaber rykkede op i superligaen med en værdi på over én milliard dollars og kan kalde sig ’enhjørninge’.

Men det er bare ikke godt nok. Sådan lyder det fra en række tech-iværksættere, der stadig…

Artiklens emner
Danske Tech Startups
Trustpilot