• For abonnenter
Tech

Morten Løkkegaard er stolt af stramme krav til cybersikkerhed, der truer virksomheder med millionbøder

Der kan vanke bøder i millionklassen og eksperter advarer allerede nu om, at de kommende NIS2-regler kan give besvær for virksomhederne. Alligevel er den danske EU-parlamentariker Morten Løkkegaard stolt af resultatet.

Artiklens øverste billede
Morten Løkkegaard har været chefforhandler på det nye NIS2-direktiv. Han mener, at der er behov for strammere regler og dertilhørende bøder til de europæiske virksomheder, der ikke overholder reglerne. Foto: Jens Hartmann Schmidt/Arkiv

Dansk erhvervsliv har nok at bekymre sig om. Rystede forsyningskæder, eksploderende råvarepriser og en ustabil energisituation med Rusland in mente. Men med en ny politisk aftale i EU får mange virksomheder endnu mere at bekymre sig om.

Det såkaldte NIS2-direktiv stiller nemlig skærpede krav til cybersikkerheden hos massevis

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.