Twitter sagsøges af flere selskaber for ubetalte regninger
Det sociale medie Twitter, der er ejet af verdens næstrigeste mand Elon Musk, er over de seneste måneder blevet ramt af en række søgsmål i sager om ubetalte regninger.
Beskedne 113.856 dollars - eller ca. 800.000 danske kroner. Sådan lyder regningen fra den lille amerikanske tech-virksomhed Writer til det sociale medie Twitter, der i efteråret blev købt af verdens næstrigeste mand, Elon Musk, for intet mindre end 44 mia. dollars - 311 mia. kroner.
Alligevel har tech-giganten Twitter ikke betalt regningen, og det koster nu altså et søgsmål, idet Writer har lagt sag an mod Twitter i Californien. Det skriver CNBC.
Writers søgsmål er dog blot det seneste i rækken mod Twitter i sager om ubetalte regninger. Over de seneste fire måneder har minimum seks selskaber sagsøgt Twitter i lignende sager. Der er blandt andet tale om det ejendomsselskab, som ejer Twitters kontorer, et privatflyselskab og et konsulentfirma.
Ifølge CNBC er Twitter dog også faldet bagud i betalingerne til større selskaber. Torsdag i den forgangne uge blev Twitters medarbejdere således afskåret fra det interne beskedsystem Slack, fordi Twitter, ifølge den anerkendte tech-journalist Casey Newton, ikke havde betalt sin regning til ejerne af Slack-platformen, Salesforce.
Og de manglende betalinger lover, ifølge professor i finans ved Boston College Edith Hotchkiss, ikke godt for Twitter.
I en mail til CNBC skriver professoren, at sådanne sager er »typisk for selskaber, der er tæt på at gå konkurs«.
Elon Musk har siden sin overtagelse af Twitter kæmpet hårdt for, at selskabet ikke skulle gå konkurs og har undervejs bl.a. fyret en lang række medarbejdere for at skære i udgifterne.
Musk udtalte dog tidligere på måneden, at Twitter nu snart var tæt på at nå breakeven - altså det punkt, hvor en virksomhed begynder at være en profitabel forretning uden underskud.