• For abonnenter
Tech

USA har længe advaret om de kinesiske droner – men Danmark køber lystigt videre

I luften over Danmark flyver droner fra en virksomhed, der anklages for at dele informationer med det kinesiske styre.

Artiklens øverste billede
Der findes efterhånden talrige producenter af droner. Alligevel køber de danske myndigheder fra den mest omdiskuterede af dem alle. Arkivfoto: Finn Frandsen

Over dansk landjord og havområder flyver kinesiske droner og dokumenterer i detaljer dele af Danmark. 

Dronerne er alle fremstillet af den kinesiske virksomhed DJI, som USA har »sortlistet« og forbudt egne myndigheder at indkøbe fra, mens virksomheden er blevet anklaget for at dele data med det kinesiske styre. 

Danske myndigheder har imidlertid valgt at gå en anden vej og har så sent som i år indkøbt droner fra netop denne virksomhed, viser en rundspørge, som Jyllands-Posten har foretaget til en række styrelser.

 

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.