Fortsæt til indhold

AI ingen adgang: Milliardsatsning fra dansk computerspilskæmpe er helt »håndlavet«

Selvom AI-værktøjer kan sætte turbo på en spilproduktion, har IO Interactive valgt ikke at bruge AI-skabt indhold i et nyt computerspil, der har kostet en milliard at udvikle. Det handler om spillets sjæl, lyder forklaringen.

Det kommende James Bond-spil "007 First Light" rummer alverdens scenarier - her en biljagt - hvor AI-skabt indhold kunne have lettet arbejdet. Men det har IO Interactive valgt ikke at bruge. Illustration: Skærmbillede fra spillet
Tech

Når det største danskproducerede computerspil nogensinde rammer hylderne i slutningen af maj, bliver det uden nogen form for AI-skabt indhold.

Hverken grafik, stemmer eller musik er skabt ved hjælp af kunstig intelligens i spillet ”007 First Light” fra IO Interactive.

Og det er helt bevidst, siger Hakan Abrak, adm. direktør for den store spilproducent.