Tech

Advarsel: iOS 9 kan give knas med din VPN-forbindelse

En fejl i iOS 9 kan give problemer med VPN-forbindelserne. Fejlen har været kendt længe, men Apple har ikke rettet den.

Artiklens øverste billede
Cisco har nu opdaget en alvorlig sikkerhedsbrist i det nye styresystem til iPhone og iPad.

Apple har bygget iOS 9 til ikke mindst at lukke en lang række sårbarheder på iPhone og iPad, men opgaven er ikke lykkedes helt.

I hvert fald har Cisco nu opdaget en alvorlig sikkerhedsbrist i det nye styresystem. Fejlen betyder, at de vigtige VPN-forbindelser til virksomheds-servere ikke fungerer ordentligt i iOS 9.

VPN står for Virtual Private Network, og teknologien anvendes ofte af virksomheder, som ønsker en sikker tunnel ud til medarbejderens iPhones og iPad.

Fejlen blev faktisk opdaget allerede i beta-udgaven af iOS 9, men Apple har ikke rettet den siden, ligesom den heller ikke er blevet fjernet i iOS 9.1-beta-udgaven.

Fejlen betyder, at mange brugere ikke vil kunne få adgang til bestemte servere via deres VPN-forbindelser.

Ifølge Cisco berører fejlen ikke intern kommunikation mellem servere, men altså kun når en medarbejder forsøger at få adgang via en VPN-forbindelse. Ifølge selskabet kan fejlen i iOS 9 ramme alle typer VPN-forbindelser.

Den seneste iOS-version med fejlfri VPN-funktion er iOS 8.4.1. Det kan dog være vanskeligt at rulle tilbage til en tidligere iOS-version, når man først har opdaget.

Det kan dog lade sig gøre, og det kan du læse mere om her: Træt af iOS 9? Du kan stadig nå at rulle tilbage til iOS 8 - men skynd dig

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.