Fortsæt til indhold

Kan den overhale Endomondo? Ny dansk løbe-app spurter frem

Du løber sikkert snart ind i navnet Shft, der på sin egen måde vil gøre Endomondo kunsten efter.

Tech
Kilde: Berlingske Business

Pulsure. Smartwatches. Fitnessapps. Yogaapps. Wearables og træningsapps er allestedsnærværende på markedet for udstyr til den personlige træning.

Vi kan måle og skræddersy hele vores træningsliv med det arsenal, der udbydes, og der er penge i den personlige træning.

I februar 2015 blev den populære danske startup Endomondo solgt til den amerikanske sportstøjsfabrikant Under Armour for svimlende 575 millioner kroner, og analysehuset Gartner, som følger teknologiudviklingen, anslår, at det globale marked for wearables i år vil have en værdi af hele 28,7 milliarder dollar (192 milliarder kroner), skriver Berlingske Business.

Den nye generation af wearables kaldes trainables, hvor træningen i højere grad fortolkes og analyseres, og nu er danske iværksættere klar med et nyt produkt nemlig den virtuelle løbetræner Shft, som udtales shift og har Tony Motzfeldt som adm. direktør.

Tony Motzfeldt har brugt sin personlige formue og tre år sammen med et hold af forskere, programmører, læger og tidligere eliteløbere på at udvikle Shft.

Alle de træningsinstrukser, Shft fortæller løberen, er eftertjekket af ph.d,, kirurg og sportslæge i FCK Morten Boesen samt professor i fysioterapi Marius Henriksen.

»Det her skal være det største i verden. Det har været planen fra start,« siger Tony Motzfeldt til Berlingske Business.

Artiklens emner
Shft