Elon Musk får grønt lys til at grave tunnel til lynhurtig, underjordisk togbane
Det futuristiske Hyperloop-koncept, som Elon Musk står bag, har nu fået sin første tilladelse til at grave. Det skal udgøre den første lille bid af en rute mellem New York og Washington.
Elon Musk er en travl mand, der forsøger at redde menneskeheden ved både at udvikle rumfærger, så vi kan forlade jorden og kolonisere Mars, og få os til at skifte til elbiler og solenergi. Men indimellem firmaerne SpaceX, Tesla og SolarCity har han også tid til at grave tunneler.
Og nu er den første rigtige tilladelse til at sætte boremaskinen i gang kommet, så han kan begynde arbejdet på et underjordisk tog, der skal køre hurtigere end et fly. Staten Maryland har officielt givet grønt lys til en forsøgsstrækning på 16 km under hovedbyen Baltimore, rapporterer The Baltimore Sun.
Elon Musk har mere præcist stiftet The Boring Company og købt en stor tunnelgravemaskine, for en anden af hans visioner er at flytte al slags transport ned under jorden. Både biltrafik i byen, men ikke mindst som et lynhurtigt intercity-tog med projektet Hyperloop. Teknologien bag Hyperloop er godt nok endnu ikke rigtig udviklet, men tanken er, at et eldrevet tog i et lufttomt rør ved hjælp af maglev-teknologi – hvor toget svæver på en pude af magnetisme - i teorien vil kunne ramme 1.200 kilometer i timen. Et rutefly kommer til sammenligning sjældent over tusind km/t.
I juli måned tweetede Elon Musk, at han havde fået mundtligt tilsagn om, at han kunne gå i gang med at bygge sin første store Hyperloop-strækning, som skulle gå fra New York til Washington, med stop i Philadelphia og Baltimore. En strækning på omkring 330 km i luftlinje, som i dag tager cirka fem timer i bil eller tre timer med eksprestog. Ifølge Elon Musk kan turen skæres ned til 29 minutter med et Hyperloop-tog.
Men efterfølgende bredte mystikken sig. Ingen kunne rigtig forklare, hvad det var for en mundtlig melding, Elon Musk skulle have fået. Imens gik han i gang med at teste den nyindkøbte boremaskine på egen grund i Californien, nemlig på parkeringspladsen hos SpaceX, der bygger rumraketter.
Elon Musk, der ellers er meget aktiv på de sociale medier, har ikke kommenteret tilladelsen fra Maryland, ligesom The Boring Company heller ikke har nogen kommentarer, udover en tak for tilliden.
Ifølge myndighederne i Baltimore har de behandlet The Boring Company som et forsyningsselskab, der gerne ville trække en rørledning under byen.
Hyperloop-princippet offentliggjorde Elon Musk tilbage i 2012, men erklærede dengang, at han ikke selv havde tid til at udvikle konceptet. Han lagde derfor alle sine tanker ud i en rapport og opfordrede andre til at gå videre med det.
Det har blandt andet selskabet Hyperloop One gjort, og i sidste uge fik den Los Angeles-baserede start-up tilført godt en halv milliard kroner i investorkapital fra Richard Branson, der blandt meget andet står bag flyselskabet Virgin og Virgin Galactic, der arbejder på at kunne sende turister ud i rummet.
Et andet Hyperloop-selskab, Hyperloop Transportation Technologies, har netop offentliggjort, at konstruktionen af en forsøgsbane i Toulouse i Frankrig er gået i gang, ved siden af et projekt i Abu Dhabi også.
Nu er spørgsmålet, om Elon Musk flytter sin tunnelboremaskine til østkysten og sætter gravearbejdet i gang i Baltimore. Hvis teknologien bag de lynhurtige eldrevne tog viser sig at være for dyr eller besværlig til transport over længere afstande, kan han dog skifte plan undervejs og bruge de første tunneler til sit andet koncept – at flytte bilerne i byen rundt i tunneler, på flade, selvkørende, eldrevne ’fejeblade’. I videoen herunder demonstrerer den amerikanske superiværksætter det koncept.


