Fortsæt til indhold

Briefing Morgen:

»En meget alvorlig sag«: Seksuelle krænkelser og mobning i kriseramt dansk solcellefirma.

Briefing

GODMORGEN

Finans kan denne tirsdag morgen løfte sløret for et hidtil ubeskrevet kapitel i historien om det kriseramte danske selskab Better Energy, der udvikler, opfører og driver solcelleparker.

Samme år som ledelsen havde travlt med at redde virksomheden, blev medarbejdere nemlig udsat for diskrimination, mobning samt seksuelle og sexistiske krænkelser på arbejdspladsen.

Det fremgår af dokumenter fra Arbejdstilsynet, som Finans har fået aktindsigt i.

Læs meget mere om denne sag her hos Finans, som også er på pletten, når en række danske selskaber i dag leverer friske regnskabstal.

God fornøjelse!

Et stort antal medarbejdere i den danske solcellevirksomhed Better Energy har berettet om seksuelle krænkelser bl.a. i forbindelse med fredagsbarer og julefrokoster. Foto: Thomas Lekfeldt.

Dokumenter afslører: Seksuelle krænkelser og mobning i Better Energy
Et stort antal medarbejdere hos den kriseramte solcellevirksomhed Better Energy er blevet udsat for seksuelle krænkelser, sexisme og mobning, viser et dokument fra Arbejdstilsynet. Better Energys ledelse fortæller, at det har ført til advarsler og opsigelser. Professor kalder det »en meget alvorlig sag«.

Topchef færdig i Coloplast med øjeblikkelig virkning: »Jeg vil savne jer«
Coloplast kaster sig ud i et lederskifte. Topchef Kristian Villumsen forlader selskabet med det samme efter 6 år i spidsen for medicinalkæmpen.

Rapport: Pengetank med milliardbeløb skal sætte skub i produktion af grønt brændstof til fly og skibe
Green Power Denmark kommer i ny rapport med, hvad organisationen betegner som et fuldt finansieret milliardforslag til, hvordan produktionen af grønt brændstof til luft- og skibsfarten kan komme i gang. Klimaminister Lars Aagaard (M) er dog ikke overbevist og efterlyser en plan for, hvem der skal betale.

Private selskaber lider under statens monopol: »Det er simpelthen ikke i orden«
De Konservative vil have regeringen til at forhindre nedlukningen af kommende solcelleprojekter, der er sendt til tælling på grund af forsinkelser med elnettet. »Når staten udløser forsinkelsen, må det også være staten, der løser problemet«.

Comwell har »ryddet op«: Nu skal hotelkæmpen vokse med millioner
Der er »ryddet op« i porteføljen af hoteller, og nu skal der udvides med nye, lyder det fra Comwell-direktøren, efter han har præsenteret endnu en milliardrekord.

Internationalt

Trump varsler planer om amerikansk told på medicinalvarer
Ifølge Reuters lyder det fra Trump, at USA bliver ”bedraget (ripped off, red.)” sammenlignet med resten af verden, når det kommer til priser på medicin. Han vil derfor inden for de næste to uger annoncere en ny told på medicinalvarer.

Mattel lægger prognosen i skuffen
Usikkerheden på grund af præsident Trumps handelskrig rækker tilsyneladende helt ind i børneværelserne, og derfor har den amerikanske legetøjsgigant Mattel mandag valgt at suspendere sin prognose for hele regnskabsåret, skriver MarketWire.

Ford dropper prognose og ser tab på 1,5 mia. dollar fra Trumps told
Ford forventer, at toldkrigen og de annoncerede importafgifter på biler og bildele vil koste koncernen 1,5 mia. dollar på driften i 2025. Samtidig betyder handelskrigen, at den amerikanske bilkæmpe for nu dropper sin prognose for hele året.

Podcast

Lyn-analyse: Solcelleparker i fare på grund af statslige forsinkelser
Solcellevirksomheden Greengo Energy vil rigtig gerne i gang med at anlægge tre solcelleparker i Jylland. Men statslige forsinkelser, bureaukrati og regler gør, at det milliardstore projekt kan dø, før det overhovedet er kommet til live.
Hør i denne Finans Lyn-analyse,
hvordan regler og statsligt bureaukrati sætter en stopper for den grønne omstilling og efterlader virksomheder i dyb frustration.

Debat

Klimaaktivister til virksomheder: Vi holder øje med jeres greenwashing
En ny anklage om greenwashing mod kemivirksomheden Ineos er en påmindelse til virksomheder om, at de med deres branding og langsigtede mål ikke må gøre sig grønnere, end de er, skriver Astrid Haug, Impact-kommentator og rådgiver, i tirsdagens første klumme på Finans.

Børs

Det sker i dag

  • Erhverv: ISS, ALK, DFDS, Vestas og Demant kommer med regnskaber for 1. kvartal. Coloplast kommer med regnskab for 2. kvartal.
  • Udenlandsk erhverv: Zalando, Intesa Sanpaolo, Continental, Hugo Boss, AMD og Telenor kommer med regnskaber for 1. kvartal.
  • Økonomi: Boligsiden offentliggør nye tal over udbuddet på boligmarkedet. Beskæftigelsesministeriet offentliggør den sæsonkorrigerede ledighedsindikator for april.
  • Udenlandsk økonomi: Rentemøde i Den Amerikanske Centralbank. USA kommer også med handelsbalance. Eurozonen kommer med producentpriser for marts. Både Eurozonen og Tyskland kommer med PMI-tal for service og samlet i april. Kina kommer med Caixin-PMI samlet og for service i april.
  • Indland: Kong Frederik deltager i dag i Danish-Chinese Business Forum på Carlsberg Museum & Business Centre. Dansk Industri uddeler Danish Diversity Awards 2025.
  • Udland: EU-kommissær for energi og boliger,Dan Jørgensen præsenterer plan for udfasning af russisk energi i EU.

PS...

Rædsler og myter omgærder USA’s mest berygtede fængsel: Nu vil Trump genoplive det
Donald Trump har fået en idé, der kan løse et af hans store problemer lige nu. Han vil genåbne USA’s mest berømte og berygtede fængsel, og det kan du læse om i denne historie i Jyllands-Posten.