Fortsæt til indhold

Når krisen kradser: Netflix går den rigtige vej med billigt abonnement

Erhvervslivet må tilpasse sig en ny virkelighed, hvor forbrugerne holder igen.

Debat
Nicolai Broby EckertManaging partner nordics, Simon-Kucher & Partners

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Nicolai Broby Eckert

Forbrugerne har taget konsekvensen af den galopperende inflation ved at skære ned. Man køber mindre, og man køber billigere. Det har ramt udbyderne af streaming.

En stor del af forbrugerne har de seneste måneder gennemgået deres streamingabonnementer og skåret ned. De abonnementer, der er røget ud, er dels dem, man sjældent bruger, dels abonnementer, som opleves som værende for dyre.

Hvordan har udbyderne så reageret? Disney+ og TV 2 Play har allerede forhøjet deres priser. Apple TV+ lægger nu op til at øge prisen fra 39 til 59 kroner om måneden. Og YouSee har varslet, at priserne stiger med mellem 20 og 40 kroner om måneden.

I en tid med øgede leveomkostninger på en række områder vil prisstigninger på streaming og tv-pakker næppe få tidligere kunder i hobetal til at gendanne deres abonnementer.

Derfor har Netflix valgt den rigtige vej ved at lancere et nyt og billigere abonnement, som i første omgang prissættes til 7 US-dollar om måneden (53 kroner). Det billigere abonnement vil indebære, at der bliver vist reklamer 4-5 minutter hver time. Abonnementet bliver i første omgang ikke tilgængeligt i Danmark, men det skal nok komme.

Vi anbefaler danske virksomheder at lade sig inspirere af Netflix. I den nuværende økonomiske situation bør man gentænke strategien for sin produktportefølje og bl.a. se kritisk på, hvordan man har sammensat sit sortiment af produkter og ydelser.

Man bør herunder sikre, at produktsortimentet dækker de relevante prispunkter – også de lavere. En større andel af forbrugerne går nemlig efter de billige løsninger, når krisen kradser. Den virkelighed må erhvervslivet tilpasse sig.

Artiklens emner
Inflation
Telebranchen