Fortsæt til indhold

De fleste er blevet fattigere, men sammen er vi blevet rigere

Samlet set er privatforbruget ikke ramt i nær så høj grad, som man kunne have forventet, i lyset af hvor mange bøllebank reallønnen har fået.

Debat
Søren KristensenCheføkonom i Sydbank

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Søren Kristensen

Langt de fleste danskere oplever i øjeblikket, at selvom lønnen rækker lidt længere end for et par kvartaler siden, rækker den ikke nær så langt, som den gjorde for tre år siden. Det er en meget sjælden situation i dansk økonomi, og det hænger naturligvis også sammen med, at vi i den periode har set nogle meget store prisstigninger.

Det har også kunnet aflæses i privatforbruget, der fra midten af 2022 og frem til foråret 2023 faldt uafbrudt i det, der endte med at blive det største fald i privatforbruget siden finanskrisen. I de seneste tre kvartaler har der imidlertid været fremgang i privatforbruget, og i slutningen af 2023 var det endda en meget solid fremgang. Samlet set er privatforbruget derfor ikke ramt i nær så høj grad, som man kunne have forventet, i lyset af hvor mange bøllebank reallønnen har fået.

En stor del af forklaringen på det skal findes på arbejdsmarkedet, der på trods af både inflations- og rentemodvind har haft et glimrende 2023. Her blev der nemlig flere end 30.000 ekstra lønmodtagere i Danmark. Det betyder også, at hvis vi stedet for reallønnen kigger på den samlede reale lønindkomst, er billedet lidt et andet. Godt nok er vi ikke helt oppe på de niveauer, vi oplevede i de to kvartaler, hvor vi fik optøet feriepengene. Men faktisk er vi på et noget højere niveau, end før inflationen ramte økonomien.

Hvis arbejdsmarkedet ellers holder skindet nogenlunde på næsen, kan 2024 ende med en solid vækst i privatforbruget.
Søren Kristensen

Forklaringen er ganske simpel. Groft sagt er det sådan, at selvom langt de fleste har råd til færre varer i kurven, har langt flere nu råd til at købe en kurv i første omgang, da de nu er kommet ind på arbejdsmarkedet.

Læg dertil, at langt de fleste lønmodtagere lige nu oplever en hæsblæsende fremgang i reallønnen. Det har været tilfældet for de privatansatte siden foråret 2023, og fra april gælder det også for alvor de offentligt ansatte, hvis deres overenskomster ellers stemmes igennem af medlemmerne.

Det tegner tilsammen nogle ganske lyse udsigter for privatforbruget i 2024. Særligt når man tænker på, at forbrugerne faktisk langtfra bruger alt det, som de egentlig kunne, hvis de ville. Så hvis arbejdsmarkedet ellers holder skindet nogenlunde på næsen, kan 2024 ende med en solid vækst i privatforbruget.

Vi kommer i hvert fald til at skrue op for privatforbruget, når vi i starten af marts opdaterer vores prognose for dansk økonomi. Det er en af årsagerne til, at vi også kommer til at skrue op for vækstudsigterne for hele økonomien. Det kan mange danske virksomheder glæde sig over, men særligt restauranter, hoteller, butikker og andre, der sælger direkte til forbrugerne, kan få glæde af den fremgang i løbet af det kommende år.

Artiklens emner