E-handel på steroider: Svin som en milliardær
Temu og Shein truer danske virksomheder, men de er først og fremmest en trussel mod miljø og klima. Spørgsmålet er, om lovgivning kan spænde ben for de kinesiske platforme, eller om dansk e-handel står overfor en massiv kapitalistisk lussing?
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Temu går lige nu sin sejrsgang i Danmark. Med sloganet “Shop like a billionaire” sender den kinesiske handelsplatform dagligt op mod 1 million pakker afsted med fly til umanerlig lave priser.
Tilsvarende er Shein er på få år er blevet verdens største modekoncern med 470.000 produkter i webshoppen og 7.200 nye produkter dagligt ifølge Reuters. De to kinesiske virksomheder er eksempler på shoppingplatforme, der har taget brugen af ny teknologi som kunstig intelligens og onlinemarkedsføring til nye højder og skabt et ESG-mæssigt monster. Formularen har de lært af Vesten.
Advarslerne mod de kinesiske platforme kommer fra flere kanter. Dansk Erhvervs e-handelsdirektør Niels Ralund sagde i Jyllands-Posten i sidste uge: »Temu er som Wish på steroider. Det er meget voldsomt.« Christel Schaldemose, medlem af EU-Parlamentet for Socialdemokratiet, advarer samme sted mod, at man køber varer på Temu, da platformen underminerer den forbrugerbeskyttende EU-lovgivning: »Indtil vi får en lovgivning, der forhindrer det, skal vi være bedre til at advare danskerne mod at købe varer på platforme, der holder til uden for EU. Jeg ville aldrig handle sådan et sted.«
Det er nemt at se sig sur på kinesiske tjenester som Temu og Shein. Men de er først og fremmest et spejl på Vesten.Astrid Haug
En ting er, om lovgivningen skal strammes, en anden ting er, hvordan man stopper det miljømæssige mareridt, som disse platforme er et udtryk for. Med deres massive annoncetryk på platforme som Google og Facebook bidrager de til yderligere overforbrug.
Varer bliver fragtet med fly, de bruger enorme datamængder og har kritisable arbejdsforhold. Varerne er fyldt med kemikalier og af en så ringe kvalitet, at de næppe holder året ud, hverken i garderoben eller på børneværelset. Genbrugsbutikker flyder over med ubrugt Shein-tøj, og der er fundet farlige kemikalier i 18 ud af 19 stykker legetøj fra Temu, ifølge organisationen for den europæiske legetøjsindustri TIE.
Temus slogan burde snarere lyde: Svin som en milliardær. For med disse platforme kan vi alle forurene endnu mere for færre penge. På den måde har Temu fat i noget, idet undersøgelser peger på, at jo rigere man er, jo større CO2-udslip bidrager man med. Ifølge Oxfam har den 1 pct. rigeste del af befolkningen således samme CO2-udslip som de fattigste 66 pct. af verdens befolkning, og verdens 10 pct. rigeste står for 50 pct. af verdens CO2-udslip.
Shein spiller med deres slogan demokrati-kortet, altså at det er godt, at flere kan råd til at købe nye, flotte ting: »Everyone can enjoy the beauty of fashion«. Tiden er dog løbet fra argumentet om, at kapitalisme er demokratisk, når det skaber hysterisk overforbrug.
Klimakrise til trods kan danskerne lide de nye handelsplatforme. I Dansk Erhvervs e-handelsanalyse for 2023 lander Shein på syvendepladsen over danskernes foretrukne netbutik. Danskerne køber i gennemsnit ca. 10 kilo tøj om året ifølge Miljøstyrelsen.
Det er nemt at se sig sur på kinesiske tjenester som Temu og Shein. Men de er først og fremmest et spejl på Vesten. Disse tjenester er ligesom TikTok målrettet det internationale marked og ikke kineserne, så de giver os bare det, vi efterspørger. Alle de metoder, de bruger for at sælge os en masse ting, vi ikke har brug for, har de lært af Vesten. De gør det bare endnu bedre, og det er her, det bliver ubehageligt at se på. Temu er blevet den største annoncør på Metas platforme, og på sociale medier vælter det med såkaldte #SHEINhauls, hvor enorme mængder ting og tøj bliver pakket ud til stor jubel.
Det vil man sætte en stopper for i Frankrig, hvor der er et forslag om at lægge en afgift på ultra-fast-fashion. Loven er målrettet Shein og Temu, og kan betyde en afgift på 5 euro på et stykke tøj. Dertil kommer et muligt forbud mod reklamer for ultra-fast-fashion. Forslaget møder dog kritik for at ramme fattiges muligheder for forbrug.
Med deres popularitet i Vesten følger Shein og Temu i fodsporene på underholdningsplatformen TikTok. Temu er ejet af PDD Holdings, som er noteret på Nasdaq, og Shein er på vej med børsnotering. Sikkert er det i hvert fald, at PDD Holding ikke er en ansvarlig investering, og at filosofien om at handle lokalt og købe kvalitet stadig er god. Hvis du virkelig mangler noget.

