Fortsæt til indhold

Danmark skal vinde byggeriets grønne kapløb

Der er brug for et ambitiøst folketing, når Danmark skal implementere de europæiske bygningskrav.

Debat
Lars Sandahl Sørensen og Troels Blicher DanielsenHhv. adm. direktør i Dansk Industri og adm. direktør i Tekniq Arbejdsgiverne

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Lars Sandahl Sørensen og Troels Blicher Danielsen

EU vedtog for nyligt det såkaldte bygningsdirektiv. Direktivet er retningspilen for, hvordan alle boliger og bygninger skal udvikle sig i Europa frem mod 2050. Blandt andet skal alle nye offentlige bygninger og almennyttige boliger have et meget lavt energiforbrug inden for få år. Der er altså tale om en ambitiøs og nødvendig energieffektivisering af hele vores bygningsmasse.

Det er en gylden mulighed for Danmark som samfund, dansk teknologi og for hele det tekniske erhvervsliv. De kan sætte en ny standard for bæredygtigt byggeri og energieffektivitet, som kan gøre en markant forskel i vores grønne omstilling.

Netop derfor er der brug for et ekstra ambitiøst folketing, når direktivet skal implementeres herhjemme. Kort sagt er der brug for, at virksomhederne hurtigst muligt får de politiske rammer, så de kan målrette produktion og processer til at levere grønne løsninger i den skala, der vil blive efterspurgt – ikke bare i Danmark men også i resten af Europa.

Udnyt potentialet

Vi må ikke glemme, at Danmark huser nogle af verdens førende virksomheder indenfor energieffektiviseringer – både indenfor industri og installation. Det er en styrke, vi skal udnytte, og som kræver et tæt samarbejde mellem producenter, installatører og serviceudbydere af energiløsninger.

De virksomheder spiller en hovedrolle i den grønne omstilling og opbygningen af en digital infrastruktur, som gør det muligt at styre vores energiforbrug langt mere intelligent. Mange kender det måske allerede, når elbilen automatisk lader på det billigste tidspunkt af døgnet via en app, der fortæller, hvornår prisen på el er lav. Det skal vores huse og bygninger også i langt højere grad kunne.

Men før potentialet for alvor kan indfris, har virksomhederne brug for en klar rammesætning af, hvordan de nye EU-direktiver skal implementeres i Danmark. Det handler først og fremmest om at nå vores egne klimamål, men også om at sikre, at danske virksomheder kommer hurtigst fra start, så det er dem, der vinder opgaven med at hjælpe resten af Europas lande i mål.

Artiklens emner
Den grønne omstilling
Byggebranchen