Fortsæt til indhold

Biolog eller brolægger? Sociolog eller sygeplejerske? Det vigtigste er ikke, hvad du vælger nu, men hvem du bliver med tiden

Er du i tvivl om, hvilken uddannelse du skal satse på? Hvad du vil være og kan blive? Bare rolig, det er helt normalt at være i tvivl. Heldigvis er det vigtigste ikke, hvad du kan blive lige nu, men hvem du bliver med tiden.

Debat
Hanne BlumeHR-direktør, DLG-koncernen

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Hanne Blume

Den 5. juli kl. 12 er der ansøgningsfrist til de videregående uddannelser. Det er en tid – særligt med et generøst uddannelsessystem, høj frihed og utroligt mange muligheder – hvor tusinder af unge er i vildrede og i dialog med sig selv, forældre og venner om, hvad de skal søge.

Og da Danmark ikke har mange andre råstoffer end mennesker, så er det et vigtigt valg. Ikke bare for de unge selv, men også for virksomheder, organisationer og offentlige institutioner.

Rådene vil være mange. Nogle af dem vil gå på, at unge skal vælge efter, hvad de kan blive i relation til jobsikkerhed og god løn. Som da jeg for (mange) år tilbage selv skulle vælge.

Dengang fik vi at vide, at vi skulle vælge noget, »man kan bruge til noget«. Underforstået et studie med jobmuligheder og en sikker indtægt. Og det bliver mange unge helt sikkert også – i en god mening – mødt med. Både af dem selv, deres forældre og mennesker omkring dem.

Bør kun være del af overvejelsen
Men det bør kun være en del af overvejelsen. For i dag er over tre millioner danskere i arbejde, og der er mangel på kvalificerede ansøgere og masser af åbne job. Det varierer efter brancher og fag. Men vi har generelt et arbejdsmarked, der skriger på arbejdskraft.

Det betyder, at unge har gode muligheder for ikke bare at vælge efter, hvad de kan blive, men også efter deres oprigtige interesser og forventninger om, hvor de kommer til at trives bedst som mennesker.

Og det er godt. For vi har mere brug for passion end for pres. Mere brug for engagement end for apati.

For det første, fordi der er større chance for at opnå et godt arbejdsliv, hvis man faktisk trives. For det andet, fordi virksomhederne har brug for engagerede medarbejdere, der går op i det, de laver. For det tredje, fordi vi sjældent bliver rigtigt dygtige til noget, vi ikke kan lide.

Fra min egen vej gennem arbejdslivet har jeg erfaret, at de bedste arbejdspladser netop er dem, hvor kollegerne er interesserede og engagerede i det, de laver. Det har jeg heldigvis oplevet både inden for energi, i teleindustrien og i landbruget.

Hvad bør du se efter?
Jeg ved godt, at det i sig selv er vanskeligt at pege på, hvad man som kommende studerende har eller kan finde en oprigtig interesse for. Men et sted at starte er at se på, hvilke fag du som kommende studerende bedst kan lide, om du helst vil arbejde med mennesker eller maskiner, om du har det bedst med akademiske eller praktiske opgaver, og hvilke unge der går på de studier, du har øje på.

Det er også værd at se på, hvordan din hverdag bliver. Er der meget arbejde på egen hånd, meget gruppearbejde, mange lange opgaver, mange kortere afleveringer eller ingen afleveringer? Er der praktik?

Og så nok så vigtigt: Kan du andet end at uddanne dig? For det er også omkring studiet, at en af de allervigtigste evner, vi som arbejdsgivere efterspørger, udvikles. Dine evner til at dyrke og indgå i sociale relationer med andre.

Det er nu engang mere nærliggende og nemmest at dyrke dem, hvis du er et sted, du kan lide, laver noget, du kan lide, og er sammen med mennesker, du kan lide. Og hvis ikke fagene eller arbejdet kan få dine ben ud over sengekanten, så kan dine medstuderende, kollegerne, kunderne eller patienterne måske.

Det er helt normalt
Når du har undersøgt det og måske stadig er i tvivl, så husk på: Det er helt normalt. Der er ikke mange, der i 20’erne er helt sikre på, hvad de vil i deres arbejdsliv. Men der er virkelig mange, der efter deres uddannelse ikke kom til at beskæftige sig 1:1 med det, de uddannede sig til.

Så selv hvis dit studievalg peger meget direkte ind i et område eller en bestemt branche, så er det ikke en afslutning, der lukker døren til en masse muligheder. Tværtimod. Din uddannelse åbner døren til ny viden, kunnen og mennesker. Og til, hvem du kan blive til med tiden.

Held og lykke med studievalget. Vi glæder os til at tage imod dig på de danske arbejdspladser.

Artiklens emner
Hanne Blume