Opråb: Hvidvaskregler kan ikke være “one size fits all”
I kampen mod hvidvask skal reglerne være proportionelle, så vi bekæmper de kriminelle uden at drukne de lovlydige i bureaukrati, skriver Lone Strøm, Karsten Lauritzen, Jakob Ellemann-Jensen, Ole Hækkerup og Alice Folker i dette indlæg.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Hvidvask og terrorfinansiering er en alvorlig trussel mod vores samfund, og det er derfor et stort privilegium at være med til at bekæmpe det. Desværre udarbejdes reglerne på baggrund af, hvordan den finansielle sektor kan operere og tager i mindre grad hensyn til andre aktører f.eks. advokater, revisorer og ejendomsmæglere.
Det skaber uforholdsmæssige…

