Ikke-vestlige indvandrere har været afgørende for dansk beskæftigelsesrekord
Indvandrere fra ikke-vestlige lande har haft en kæmpe andel i jobfesten på det danske arbejdsmarked. Og der er potentiale for mere. Vejen frem er ikke lavere sociale ydelser, men et løft af uddannelsesniveauet hos indvandrerne.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Det er nu to år siden, at lønmodtagerbeskæftigelsen passerede tre millioner personer, og beskæftigelsen har siden da overgået vores forventninger. Det er bemærkelsesværdigt, for vi bliver færre danskere i den arbejdsdygtige alder.
Derfor har en stor del af jobfremgangen i Danmark de senere år været trukket af personer med udenlandsk baggrund.
Zoomer man…

