Olieprisen dykker - nu mangler vi bare renten
Olieprisen er nu under 80 dollar, og det kan både løfte væksten og sænke renten, når centralbankerne anerkender at inflationen er på vej ned. Det åbner for et bredere aktieopsving over sommeren og udskyder formentlig kritiske spørgsmål om AI-aktierne til efteråret.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Selvom olieprisen allerede var faldet en del efter våbenhvilen i begyndelsen af april, udgjorde faldende olielagre fortsat en potentiel risiko. Derfor var det vigtigt, at parterne i sidste uge blev enige om at åbne Hormuzstrædet, mens de i en periode på 60 dage forhandler om en permanent aftale.
Resultatet er, at olieprisen nu er faldet til under 80…


