Fortsæt til indhold

Ingen »rockerkapitalisme« her

Opinion: Priserne på erhvervslejemål på Strøget stiger med raketfart. Men der er langt fra tale om kortsigtet spekulation, skriver direktør i ejendomsmæglerfirma.

I alt har udenlandske investorer i løbet af de seneste to år købt 30 ejendomme på Strøget for 8,2 mia. kr.
Debat
Peter Winther

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Finans har i en uges tid afdækket den betydelige omsætning af københavnske strøgejendomme, som især har været drevet af international investeringsinteresse.

I lørdags nåede vi det hidtidige højdepunkt, da chefredaktør Steen Rosenbak konkluderede, at »rockerkapitalismen har grebet ejendomsmarkedet«.

I Sadolin & Albæk har vi i snart 50 år arbejdet som uafhængig…

Artiklens emner
Steen Rosenbak